Základní škola 17. listopadu patří mezi 14 škol z celé republiky, které od školního roku 2016/2017 spolupracují na evropském projektu „Maják – síť kolegiální podpory“.
- Podstatou projektu je vytvoření sítě center kolegiální podpory (CKP), která podporují pedagogy při získávání a předávání dobrých zkušeností, přístupů a metod ve výuce přírodopisu, fyziky a chemie se zaměřením na motivaci a rozvíjení zájmu žáků o badatelsky orientovanou výuku. Základem činnosti center kolegiální podpory je pořádání tzv. projektových odpolední – která pedagogům a žákům plně organizovaných i málotřídních základních škol nabízejí provádění různých praktických experimentů. V nové učebně chemie naší základní školy si mohou pedagogové z Jičínska sami, či se svými žáky vyzkoušet pokusy se:
- Školním měřicím systémem americké společnosti PASCO, která již 50 let vyvíjí moderní vzdělávací pomůcky zaměřené na aktivní zapojení žáků při objevování zákonitostí přírody. Jednoduše řečeno – s pomocí stavebnice, která se skládá z různých bezdrátových senzorů, lze s pomocí speciálního softwaru snadno a přesně měřit nejrůznější chemické a fyzikální veličiny.
- Výukovou stavebnicí iTRIANGLE pro konstruování úloh z oblasti pohybu těles, mechaniky, hydrostatiky, optiky, zvuku, světla, elektromagnetismu, přeměny energie i živé a neživé přírody. Součástí stavebnic jsou servomotorky, dynamo, set pro konstruování elektrických obvodů, solární panely, palivový článek, a mnoho dalších užitečných dílů pro rozvoj kreativity, konstruování a tvorbu modelů pro porozumění výuce ve fyzice, chemii, přírodovědě i v matematice.
- Experimentální stavebnicí LEGO MINDSTORMS, která umožňuje vytvořit a ovládat vlastní robotické LEGO tvory, vozidla, stroje a nejrůznější vynálezy. Kombinací prvků LEGO s programovatelnými kostkami, motory a senzory, může každý svým výtvorům umožnit chodit, mluvit, manipulovat s předměty, myslet a dělat téměř cokoliv, co si jen lze představit.
- 3D tiskárnou a 3D skenerem umožňujícími „tisknutí“ trojrozměrných předmětů.
Podle stanovených pravidel získala Základní škola 17. listopadu ZCELA ZDARMA 3 sady senzorů typu Pasco Senzorium pro experimentální výuku v oblasti přírodních věd, 5 výukových stavebnic iTriangle, 5 robotů typu Lego Mindstorms pro rozvoj konstruování a základů programování, 3D tiskárnu, 3D skener, interaktivní projektor a 3 ovládací notebooky. Uvedenou techniku bude naše škola využívat nejen pro potřeby projektu Maják, ale i v rámci běžné výuky. Projekt se rozběhl 1. 1. 2017 a bude trvat 36 měsíců.
Některé z dalších projektů, do kterých naše škola vstoupila
Naše základní škola se po mnoho let aktivně účastní řady nejrůznějších projektů (za podpory Královéhradeckého kraje, fondů Evropské unie, místních jičínských organizací) jejichž cílem je rozvoj klíčových kompetencí žáků – ať už se jedná o oblast čtenářské či počítačové gramotnosti, praktické užívání cizího jazyka, či seznámení se s regionální historií. Mnoho realizovaných projektů přispělo rovněž k dobré vybavenosti školy (např. digitálními technologiemi). Velkým počinem pro školu je možnost výuky českého jazyka pro žáky-cizince.
- V září 2017 získala Základní škola 17. listopadu dotaci ve výši 283.920 Kč v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání ve výzvě pro podporu škol formou projektů zjednodušeného vykazování – tzv. šablony. Projekt s názvem „Rozvoj kompetencí pedagogů ZŠ 17. listopadu, Jičín“ má podpořit profesní růst pedagogických pracovníků pomocí dlouhodobého vzdělávání a průběžného sebevzdělávání v oblasti tzv. inkluze a čtenářské gramotnosti. Vzdělávání bude probíhat formou absolvování vzdělávacího programu DVPP akreditovaného v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
- Od září 2015 naše škola s pomocí dotace z rozvojového programu MŠMT „Bezplatná výuka českého jazyka přizpůsobená potřebám žáků-cizinců z třetích zemí“ zřídila třídu pro jazykovou přípravu žáků-cizinců v českém jazyce. Výuky českého jazyka ve třídě pro jazykovou přípravu se neúčastní jen žáci naší školy, ale i žáci-cizinci z dalších jičínských základních škol a zájem o výuku českého jazyka v nově zřízené třídě pro své žáky-cizince již projevili i ředitelé základních škol na dalších místech okresu Jičín.
- Základní škola 17. listopadu se v letech 2014 – 2015 jako jediná v Jičíně zapojila do projektu „Škola na dotek v Královéhradeckém kraji“, díky kterému jsme zcela zdarma (evropská dotace) získali 20 tabletů za 265.000 Kč, rozšiřující WiFi vybavení za 40.000 korun a sérii školení pro pedagogy na využívání dotykových zařízení, kterých se zúčastnili všichni učitelé školy.